فیلدهای ستاره دار الزامی میباشد.

پرسش های متداول

image_pdf
آیا تحریم از مصادیق فورس‌ماژور می‌باشد؟

مفهوم و مصادیق قوه‌قاهره در قوانین کشورهای مختلف متفاوت است و رویه واحدی در خصوص پذیرش تحریم‌های اقتصادی به عنوان مصداق قوه‌قاهره وجود ندارد. با این‌حال، در صورت پیش‌بینی تحریم به عنوان قوه‌قاهره در قرارداد، استناد به آن به عنوان قوه‌قاهره قراردادی پذیرفته شده است.

آیا مکاتبات الکترونیکی در دعاوی تجاری بین‌المللی قابل استناد است؟

اصولاً در تجارت بین‌الملل مکاتبات الکترونیکی با توجه به پیشرفت فناوری‌های جدید و رواج استفاده از این روش مکاتبه در مراودات تجاری بین‌المللی، پذیرفته شده است و بسیاری از مراجع داوری و دادگاه‌ها استناد به مکاتبات مذکور را می‌پذیرند.

آیا ایران عضویت در آژانس چندجانبه تضمین سرمـایه‌گـذاری (MIGA) را پذیرفته است؟

بله. دولت جمهوری اسلامی ایران به عضویت آژانس چند جانبه تضمین سرمایه‌گذاری (MIGA)درآمده و امکان برخورداری از پوشش‌های تضمینی این آژانس طبق ضوابط مربوط برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم است.

آیا نرخ مالیات برای همه نوع شرکت اعم از شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های خارجی به‌طور یکسان اعمال می‌گردد؟

نرخ مالیات بر درآمد برای همه نوع شرکت‌ اعم از شرکت‌های ایرانی و خارجی (شعب و نمایندگی‌ها) 25 درصد است که به‌طور یکسان اعمال می‌گردد.

آیا هر مورد سرمایه‌گذاری تحت قانون سرمایه‌گذاری خارجی، به مجوز خاص نیاز دارد؟

بله، هر مورد سرمایه‌گذاری خارجی تحت این قانون نیاز به مجوز خاص (مستقل) دارد.

آیا اصولاً تملک زمین در ایران توسط سرمایه‌گذاران خارجی امکان‌پذیر است؟

در مواردی که انجام سرمایه‌گذای خارجی منجر به تشکیل شرکت ایرانی گردد؛ تملک زمین به نام شرکت، متناسب با طرح سرمایه‌گذاری به تشخیص سازمان مجاز می‌باشد.

آیا سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌طور خودبخود از حمایت‌های قانون برخوردار می‌شوند؟

خیر. برخورداری از حمایت‌های مقرر در قانون نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران مستلزم اخذ مجوز سرمایه‌گذاری است.

آیا مجوز سرمایه‌گذاری دارای مدت اعتبار مشخصی است؟

 بله. چنانچه سرمایه‌گذار خارجی پس از صدور مجـوز در مدت مشخصی که به اقتضای طرح مورد سرمایه گذاری و به تشخیص هیأت سرمایه‌گذار خارجی تعیین می‌گردد، اقدام به ورود بخش مناسبی از سرمایه به کشور ننماید، مجوز سرمایه‌گذاری وی باطل‌شده تلقی می‌گردد.

سرمایه‌گذاری ایرانیان چگونه می‌تواند مشمول قانون سرمایه‌گذاری خارجی قرارگیرد؟

سرمایه‌گذاری ایرانیان درصورتی می‌تواند مشمول قانون سرمایه‌گذاری خارجی قرار گیرد که سرمایه ایشان منشاء خارجی داشته و سرمایه‌گذار نیز مستنداتی که مؤید فعالیت‌های اقتصادی و تجاری وی در خارج از کشور باشد را ارائه نماید.

آیا سرمایه‌گذاری خارجی در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مجاز است؟

بله، مطابق قوانین حاکم بر سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، سرمایه‌گذاری خارجی در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مجاز می‌باشد.

حد مجاز سرمایه‌گذاری خارجی در ایران چه میزان است؟

 از حیث درصد مشارکت و میزان سرمایه‌گذاری هیچ‌گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

سرمایه‌گذاری خارجی در چه قالب حقوقی و قراردادی قابل‌پذیرش است؟

مطابق قانون حمایت و تشویق سرمایه‌‌گذاری خارجی، سرمایه‌گذاران خارجی جهت سرمایه‌گذاری در ایران باید از یکی قالب‌های سه‌گانه «مشارکت مدنی»، «بیع متقابل» و «ساخت، بهره‌برداری و واگذاری» استفاده نمایند.

آیا اعتراض به رای داوری مانع از اجرای آن است؟

خیر، در قوانین کشورهای مختلف، معمولاً صرف درخواست ابطال رأی داوری موجب توقف اجرای رأی نخواهد بود؛ لکن دادگاه‌های محل‌اجرا این صلاحیت را دارند که  در صورت تشخیص موارد خاص که توقف اجرا تا زمان مشخص شدن نتیجه دعوی ابطال موجه باشد، دستور به توقف اجرا صادر نمایند. در این خصوص در هر مورد باید به قوانین خاص کشور محل‌اجرا مراجعه شود.

آیا رأی داوری قابل‌اصلاح است؟

در قواعد غالب مؤسسات داوری پیش‌بینی شده است در صورتی‌که سهو قلم یا اشتباه محاسبه در رأی رخ داده باشد، به درخواست متقاضی که باید ظرف مهلت معینی مطرح شود، رأی داوری قابل‌اصلاح است و داور، رأی اصلاحی صادر می‌کند. خود داور نیز ظرف مهلت معینی می‌تواند راساً اشتباه محاسبه یا سهو قلم در رأی را اصلاح کند.

آیا رأی داوری قابل اعتراض یا ابطال است؟

اساساً رسیدگی در داوری یک مرحله‌ای است. بنابراین مرحله اعتراض و تجدیدنظر در داوری (مگر در موارد استثنایی) وجود ندارد. مع‌ذلک رأی داوری در موارد محدود و معینی که در قانون مقرر شده، به درخواست معترض به رأی قابل‌ابطال است.

آیا ثبت درخواست داوری مستلزم پرداخت هزینه است؟

بله، سازمان‌ها و مؤسسات داوری معمولاً هزینه‌ای را بر حسب جداول از پیش‌موجود خود جهت ثبت درخواست داوری و شروع به پیگیری امور دریافت می‌کنند.

مطابق قوانین ایران چه موضوعاتی قابل ارجاع به داوری هستند؟

مطابق قوانین ایران اصل بر قابلیت ارجاع همه اختلافات و دعاوی اعم از داخلی و بین‌المللی به داوری است. با این حال، مقنن در برخی موارد (مانند دعاوی خانواده، دعاوی کیفری، دعاوی مربوط به ورشکستگی و...) محدودیت‌ها و یا ممنوعیت‌هایی قائل شده است.

چه کسانی می‌توانند اختلافات خود را به داوری ارجاع نمایند؟ و آیا داشتن کارت بازرگانی الزامی است؟

به طور کلی طرفین کلیه اختلافات تجاری یا غیرتجاری داخلی و بین‌المللی (اعم از حقیقی و حقوقی) مشروط به پیش‌بینی شرط داوری در قرارداد مورد اختلاف یا پذیرش حل اختلاف از طریق داوری پس از بروز اختلاف می‌توانند اختلاف خود را به داوری ارجاع کنند و داشتن کارت بازرگانی الزامی نیست.

براي ثبت شركت خارجي در ايران بايد نمايندگي براي يك ايراني باشد يا يك ايراني شريك باشد؟
برای ثبت شعبه یا نمایندگی در ایران باید یک نفر به عنوان نماینده شرکت خارجی معرفی گردد که این شخص می‌تواند ایرانی یا غیر ایرانی باشد.
آیا مدیر شعبه ایران یک شرکت خارجی می‌تواند هم‌زمان مدیرعامل یک شرکت ایرانی (سهامی خاص) باشد؟
بله، چنین وضعیت منع قانونی ندارد.
شخصیت حقوقی نمایندگی/ شعبه شرکت خارجی مستقل است یا وابسته به شخصیت حقوقی شرکت اصلی می‌باشد؟
نمایندگی یا شعبه هردو به شرکت خارجی وابسته می‌باشند.
آیا نماینده شعبه شرکت خارجی ثبت شده در ایران اجازه کار و اجازه اقامت نیاز دارد؟

بله؛ هر شخص خارجی که در ایران مشغول به فعالیت اقتصادی می‌باشد باید اجازه کار و فعالیت را دریافت نماید.

کدام زمینه‌ها برای فعالیت شعبه و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران قابل انجام هستند؟

مواردی از جمله ارایه خدمات بعد از فروش کالاها یا خدمات شرکت خارجی، ارایه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فناوری بین طرفین، بررسی و زمینه‌چینی برای سرمایه‌گذاری شرکت خارجی در ایران و غیره.

کدام شعبات و نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی اجازه ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران دارند؟

ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در ایران مشروط به عمل متقابل کشور متبوع شرکت خارجی می‌باشد، یعنی اگر در کشور متبوع شرکت خارجی ثبت شعب یا نمایندگی‌های شرکت‌های ایرانی تجویز شده باشد، شرکت‌های آن کشور نیز می‌توانند نسبت به ثبت شعبه یا نمایندگی خود در ایران اقدام نمایند.

مهلت اعلان تغییرات شرکتی که مرکز اصلی آن در خارج از واقع شده، چقدر است؟

مهلت اعلان این تغییرات برای شرکت‌هایی که مرکز اصلی آن در اروپا، آسیا (به‌جز خاور دور) و آمریکای شمالی است 3 ماه، و برای دیگر نقاط جهان 4 ماه است.

سرمایه‌گذاران خارجی در چه بخش‌هایی در ايران مجاز به سرمايه‌گذاری هستند؟
در حال حاضر، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در کلیه بخش‌هایی که سرمایه‌گذاران خصوصی ايرانی مجاز به سرمایه‌گذاری در آن هستند، به سرمایه‌گذاری بپردازند. با اين وجود، تملك اموال غيرمنقول  توسط افراد غيرايراني تابع قوانين خاص میباشد.
آیا امکان خروج اشخاص تحت تحریم از لیست تحریم های اتحادیه اروپایی و ایالات متحد آمریکا برقرار است؟
بر اساس مقررات موجود در اتحادیه اروپایی و ایالات متحد آمریکا، امکان اقامه ی دعوای حقوقی و یا اقدام اداری برای رفع تحریم این اشخاص وجود دارد. در اتحاديه اروپايي ديوان دادگستري اتحاديه اروپايي و در ايالات متحده دفتر كنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري (اوفك) تحت شرايطي صلاحيت پرداختن به درخواست هاي ابطال تحريم افراد را دارند.
آیا امکان انتقال اموال و وجوه ايرانيان با تابعيت مضاعف از ایران به خاک ایالات متحد آمریکا وجود دارد؟
بر اساس مقررات دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، امکان انتقال درآمد حاصل از وراثت و فروش اموال عینی از ایران، تحت شرایط و موازین خاص، وجود دارد.
حل اختلاف بین دولت و سرمایه گذاران خارجی در صلاحيت چه مراجعي است؟
با عنايت به مفاد قرارداد منعقد میان طرفین، معمولا در وهله ی نخست طرفین می توانند به دادگاههای عمومی ذيصلاح در ايران رجوع کنند و در مرحله ی بعد مراجعه به داوری خاص، که در قرارداد فی مابین پیش بینی شده، و یا به مراكز بین المللی حل و فصل اختلافات (همانند مركز منطقه اي داوري تهران) ممكن است.
مرجع رسیدگی به درخواست‌های انجام سرمایه‌گذاری خارجی در ايران کدام نهاد است؟
«سازمان سرمایه‌گذاری خارجی» در حال حاضر مرجع قانونی رسیدگی‌کننده به درخواست‌های سرمایه‌گذاری خارجی در ايران و صدور مجوزهای مربوط است.
آیا قوانین ناظر بر فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری متفاوت از قوانین ناظر بر فعالیت تجاری در سرزمین ایران است؟
قوانین ناظر بر فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری متفاوت از قوانین ناظر بر فعالیت تجاری در سرزمین ایران اندکی متفاوت از یک دیگر است.
روش های حضور حقوقی اتباع خارجی اعم از شرکت ها و اشخاص حقیقی در ایران کدام است؟
اتباع خارجی اعم از شرکت ها و اشخاص حقیقی می توانند در چارچوب «قانون حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی» و خارج از آن اقدام به فعالیت تجاری و اقتصادی در ایران کنند که هر کدام داری مزایای خاص خود است.
شرط شناسایی حق اشخاص خارجی برای انجام فعالیت اقتصادی در ایران چیست؟
اشخاص خارجی باید در بدو ورود به منظور فعالیت اقتصادی در ایران اقدام به اخذ کد فراگیر اتباع خارجی کنند.
آیا امکان خروج سرمایه و عواید حاصل از آن بعد از اتمام سرمایه گذاری وجود دارد؟
خروج سرمایه و عواید حاصل از آن بعد از اتمام سرمایه گذاری تحت شرایط خاص مندرج در قوانین مربوطه امکان پذیر است.
آیا امکان ثبت شعب شرکت های خارجی در ایران وجود دارد؟
با توجه به مقررات اخیر امکان ثبت شعب شرکت های خارجی در ایران وجود دارد.
متداول ترین نوع شرکت که توسط اتباع خارجی در ایران تشکیل می شود کدام است؟
معمولا اتباع خارجی «شرکت سهامی خاص» و «شرکت با مسئولیت محدود» را در ایران ثبت می‎کنند.
آیا امکان تشکیل شرکت با صد در صد سهام دار خارجی در ایران وجود دارد؟
طبق قوانین اخیر ناظر بر تشکیل شرکت توسط اتباع خارجی در ایران، امکان تشکیل شرکت با صد در صد سهام دار خارجی در ایران وجود دارد.