فیلدهای ستاره دار الزامی میباشد.

پیگیری درست حقوقی لازمه کاهش خسارت در پرونده‌هایی نظیر مهدی طارمی؛ گفت‌وگوی «باشگاه خبرنگاران جوان» با دکتر مرتضی زهرایی، رییس هیأت‌مدیره مؤسسه حقوقی بین‌المللی «پارس‌عدل‌آرین»    ۱۵-۰۷-۱۳۹۶

image_pdf

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، شکایت باشگاه ریزه اسپور ترکیه به فیفا منجر به صدور حکمی از سوی این نهاد شد که در نهایت محرومیت ۴ ماهه مهدی طارمی را در پی داشت.

ماجرای این حکم به ابتدای فصل شانزدهم رقابت‌های لیگ برتر بازمی‌گردد که مهدی طارمی به‌همراه رامین رضاییان راهی تیم ریزه اسپور ترکیه شدند، اما طارمی پس از مدتی به پرسپولیس برگشت و باشگاه ترکیه‌ای با ادعای داشتن تعهد قراردادی و فسخ یک طرفه‌ی آن از سوی مهدی طارمی و به دلیل رعایت‌نکردن اصول حرفه‌ای از این بازیکن شکایت کرد.

در آن مقطع مهدی طارمی با وجود این‌که قراردادش را با این تیم ترکیه‌ای امضاء کرده‌بود، بدون توجه به این موضوع از حضور در تمرینات سر باز زد و به پرسپولیس بازگشت و با استقبالی فراموش‌ناشدنی از سوی هواداران و بازیکنان کارش را با سرخپوشان آغاز کرد.

این اقدام با واکنش باشگاه ترکیه‌ای مواجه شد و پس از پیگیری‌های فراوان از طریق فیفا، در نهایت فیفا حکم خود را به این صورت صادر کرد:

«مهدی طارمی به‌مدت چهار ماه از حضور در هرگونه بازی رسمی محروم می‌شود و همچنین باشگاه پرسپولیس از خرید بازیکنان جدید در دو پنجره‌ی نقل و انتقالات آتی و ثبت نام بازیکنان داخلی و خارجی محروم می‌گردد…مضافاً باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی منفردا و مجتمعا به پرداخت ۷۸۹ هزار یورو ظرف مدت ۳۰ روز جریمه می‌شوند.»

با توجه به زمان ابلاغ رای فیفا به مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس مدت زمان محرومیت طارمی از تاریخ اول مهر ماه ۱۳۹۶ شروع و در صورتی که پس از انقضای ۴ ماه مسابقات رسمی باشگاهی یا ملی در جریان باشد تا اولین مسابقات رسمی پرسپولیس یا تیم ملی در بهمن ۱۳۹۶ یا بعد از آن ادامه خواهد داشت.

محرومیت باشگاه پرسپولیس برای به کارگیری بازیکن جدید اعم از داخلی یا خارجی یا ثبت نام هر یک از این ۲ تا انتهای ۲ فصل پنجره‌ی نقل و انتقال ادامه خواهد داشت.

در این باره خبرنگار باشگاه خبرنگاران طی گفت‌و‌گویی با دکتر مرتضی زهرایی وکیل پایه یک دادگستری و رییس هیأت‌مدیره مؤسسه حقوقی بین‌المللی «پارس‌عدل‌آرین»، جویای جزئیات بیشتری در خصوص این پرونده و امکان حل آن شد.

این حقوق‌دان در این باره تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد با توجه به مستندات رأی یاد‌شده تعلیق یا تغییر رأی به‌نفع مهدی طارمی یا باشگاه پرسپولیس بسیار مشکل بوده، اما مهدی طارمی می‌تواند در بازی‌های دوستانه و غیر رسمی باشگاهی و ملی شرکت نماید.

ایشان در ادامه افزودند: در این رأی اشاره شده که بر اساس بند ۱ ماده ۵۸ اساسنامه فیفا تصمیمات نهایی توسط فیفا و ارکان اجرائی آن اتخاذ می‌شود که این موضوع درباره کنفدراسیون‌ها، اعضای اتحادیه‌ها و یا لیگ‌ها نیز صدق می‌کند بنابراین در صورت انجام‌نگرفتن اقدام مناسب یا عدم حصول نتیجه مطلوب، در رسیدگی‌های بعدی قابل اجرا و پی‌گیری است. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که در صورت تلاش مسئولان و مشاورین حقوقی باشگاه پرسپولیس امکان تقلیل جریمه‌ی غیر مالی پرسپولیس به کم‌تر از آنچه که از طرف فیفا اعلام شده وجود دارد.

دکتر زهرایی در این زمینه بیان داشت: از زمان ابلاغ رای ۲۱ روز زمان وجود دارد تا به دیوان بین المللی داوری ورزش (CAS) شکایت و تجدیدنظر در مورد رأی صادره را درخواست کنند، و ۱۰ روز پس از انقضای مدت زمان ٢١ روز اعتراض به رای و یا در پایان ٣١ روز فرصت برای ثبت لایحه جدید و بیان مستندات وقایع  حقوقی وجود دارد. بنابراین اگر این موضوع یا موارد مشابه از راه‌های حقوقی و به درستی پی‌گیری شود، با توجه به ظرفیت بالای حقوق‌دانان بین‌المللی کشورمان می‌توان از شدت محرومیت‌های این چنینی کاست و یا در آینده با مدیریت حقوقی درست کم‌تر شاهد بروز این اتفاقات در جامعه ورزش کشورمان بود.


واژگان کلیدی: پارس عدل آرین , حقوق بین‌الملل , حقوق ورزش , محرومیت پرسپولیس , محرومیت طارمی , مرتضی زهرایی , مهدی طارمی، طارمی، حقوق بین‌الملل ورزش، ریزه اسپورت ترکیه، پرسپولیس ,