1

نسخه روزآمدشده پرسش‌ و پاسخ‌ متداول اوفک پس از صدور دستور اجرایی جدید ایران مورخ ۶ اوت ۲۰۱۸

به‌دنبال انقضای مهلت ۹۰ روزه پیش از وضع مجدد بخشی از تحریم‌های پیشین آمریکا و متعاقب صدور دستور اجرایی جدید رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۶ اوت 2018 (موسوم به «دستور اجرایی جدید ایران») مبنی بر وضع مجدد تحریم‌هایی که علیه ایران، «اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی (اوفک)» نسخه پیشین خود راجع به «سؤالات متدوال پیرامون اعمال مجدد تحریم‌ها متعاقب با فرمان ریاستی امنیت ملی در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک» را روزآمد کرد. نسخه جدید، برخی جزئیات بیشتر در خصوص وضع تحریم‌های جدید را تبیین نموده و بعضی ابهام‌های موجود در این زمینه را مرتفع ساخته است.

شایان ذکر است، در اصلاحات اخیر نکاتی پیرامون وضعیت مراودات مالی در خصوص معاملاتی که در طول دوره خاتمه تدریجی تجارت با ایران صورت گرفته‌اند، ولی هنوز وجوه مربوط به آن فعالیت‌ها دریافت نشده، ذکر گردیده است. هم‌چنین، ابهام راجع به انعقاد قراردادهای جدید که برای اجرای قراردادهای پیشین جنبه تبعی داشته یا ضرورت دارند، برطرف شده است. در نهایت، اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی مجدداً بر ادامه اعتبار مجوزها و استثنائات پیشین مربوط به خرید و فروش کالاهای مصرفی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی تأکیده کرده است. به طور مشخص بند ۱.۴ نسخه پیش اصطلاح شده و بندهای ۲.۳ الی ۲.۷ به نسخه جدید افزوده شده‌اند.

علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند برای دسترسی به نسخه به‌روز شده سؤالات متداول مذکور، که توسط مؤسسه پارس‌عدل‌آرین تهیه شده‌است، به این پیوند مراجعه نمایند.