فیلدهای ستاره دار الزامی میباشد.

صدور اولین دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری در قضیه اختلاف میان ایران و ایالات متحده بر سر تحریم‌ها    ۱۱-۰۷-۱۳۹۷

image_pdf

امروز ۳ اکتبر ۲۰۱۸ مصادف با ۱۱ مهر ۱۳۹۷، دیوان بین‌المللی دادگستری (رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد، واقع در شهر لاهه)، دستور موقت خود را در پاسخ به درخواست ایران مبنی بر صدور دستور موقت در خصوص نقض‌های ادعایی پیمان مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی ۱۹۵۵ توسط ایالات متحده، که در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۳۹۷ مصادف با ۱۶ ژوییه ۲۰۱۸ نزد دیوان مطرح شده‌بود، صادر کرد.

دیوان با صدور این رأی اعلام داشت که بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا پس از خروج از برجام، مغایر تعهدات آن کشور بوده و دستور موقتی مبنی بر تعهد آمریکا نسبت به لغو آثار برخی از تحریم‌های خود تا صدور رأی نهایی دیوان صادر کرد.

برای آگاهی از محتوی رأی صادره از دیوان بین‌المللی دادگستری، علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به این پیوند، به گزارشی که توسط مؤسسه حقوقی بین‌المللی پارس عدل آرین در این زمینه تهیه شده است، دسترسی پیدا کنند.


واژگان کلیدی: برجام , تحریم , تحریم‌های آمریکا , تحریم‌های ایالات متحده آمریکا , تحریم‌های بین‌المللی , خروج آمریکا از برجام , دادگاه لاهه , دیوان بین‌المللی دادگستری , شکایت ایران از آمریکا , لغو تحریم‌ها , لغو تحریم‌های آمریکا , معاهده مودت ,