فیلدهای ستاره دار الزامی میباشد.

انتشار آخرین نسخه از قوانین رسیدگی مرکز داوری بین‌المللی هنگ‌کنگ    05-01-2019

image_pdfimage_print

مرکز داوری بین‌المللی هنگ‌کنگ (Hong Kong International Arbitration Center) یا «HKIAC»، از تصویب نسخه جدید قوانین دادرسی خود توسط شورای HKIAC و لازم‌الاجرا گردیدن آن در ۱ نوامبر ۲۰۱۸ خبر داد.

قوانین ۲۰۱۸، نتیجه یک روند بازنگری جامع است که تحت نظارت کمیته بازنگری قوانین HKIAC انجام گردیده است. این روند بازنگری در حالی در اوت ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد که از مشاوره عمومی گسترده‌ای با کاربران، سهامداران و گروه‌های علاقه‌مند در هنک‌کنگ و سراسر جهان بهره‌مند گردید.

قوانین مذکور، به مواردی چون استفاده از فناوری، تأمین مالی شخص ثالث، داوری‌های چندجانبه و چند قراردادی، روش‌های جایگزین حل اختلافات، رویه داوری فوق‌العاده و محدودیت‌های زمانی برای ارسال رأی پرداخته است. در ذیل مختصری از این اصلاحات آورده شده است:

  • ارسال مدارک از طریق اینترنت

با به رسمیت شناختن استفاده از فناوری در ارسال مدارک توسط قوانین ۲۰۱۸، طرفین می‌توانند توافق کنند که اسناد و مدارک را از طریق یک مخزن اینترنتی امن ارسال نمایند. در این‌صورت تاریخ رسید، بر اساس زمان دریافت اطلاعیه بارگزاری اینترنتی تعیین خواهد شد.

  • استفاده از فناوری در تعیین روند داوری 

در قوانین ۲۰۱۸، استفاده مؤثر از فناوری به عنوان عاملی برای تعیین روش مناسب برای انجام داوری در نظر گرفته شده است.

  • تأمین مالی شخص ثالث و افشای مدارک

طبق قوانین ۲۰۱۸، طرفی که تأمین مالی می‌شود، موظف است فوراً قرارداد مالی میان خود و سرمایه‌گذار به همراه هویت سرمایه‌گذار و هرگونه تغییرات بعدی را افشا نماید. وی مجاز است که اطلاعات مربوط به مورد داوری را به سرمایه‌گذار نیز افشا نماید.

  • مقررات گسترده برای داوری انفرادی تحت قراردادهای چندجانبه

درحالی‌که مقررات ۲۰۱۸، به طرفین اجازه می‌دهد داوری انفرادی را تحت قراردادهای چندجانبه آغاز نمایند؛ محدوده مقررات داوری انفرادی، تحت قراردادهای چندگانه گسترش یافته است.

  • اقدامات هم‌زمان 

قوانین ۲۰۱۸، مبنایی مشخص را به‌وجود آورده که از طریق آن دیوان داوری می‌تواند چندین مورد داوری را همزمان اداره نماید. دیوان داوری در صورتی می‌تواند اقدام به این عمل نماید که موارد مختلف داوری موضوع رسیدگی همزمان، دارای منشاء قانونی یکسانی باشند.

  • استفاده از روش‌های جایگزین حل اختلاف

مطابق قوانین ۲۰۱۸، پس از آغاز داوری، زمانی که طرفین توافق نمایند که برای حل اختلاف خود از روش‌های جایگزین استفاده نمایند (مانند سازش، میانجیگری و مذاکره)، هر یک از طرفین می‌توانند از HKIAC ، دیوان داوری یا داوری فوق‌العاده درخواست نماید که روند داوری یا داوری فوق‌العاده را به تعلیق درآورد. همچنین هریک از طرفین می‌تواند درخواست نماید که روند داوری یا داوری فوق‌العاده در هر زمان، درطول مدت یا پس از فرآیند جایگزینی از سر گرفته شود.

  • روش داوری فوق‌العاده

هر یک از طرفین درصورتی که اعلامیه داوری ظرف ۷ روز به HKIAC ارسال شده باشد، می‌تواند پیش از شروع داوری، درخواست انتصاب داور فوق‌العاده نماید. داور فوق‌العاده ممکن است این بازه زمانی را تمدید نماید. در روش داوری فوق‌العاده کلیه بازه‌های زمانی کوتاه‌تر شده است. همچنین هزینه‌کل یک داور فوق‌العاده حداکثر مبلغی است که در وبسایت HKIAC اطلاع‌رسانی شده است.

  • زمان ارسال رأی

طبق مقررات ۲۰۱۸، پس از اعلام خاتمه روند داوری، دیوان داوری موظف است به طرفین و HKIAC تاریخ تقریبی ارسال رأی داوری را اعلام نماید. این تاریخ می‌بایست حداکثر تا ۳ ماه پس از خاتمه مرحله رسیدگی مربوطه باشد. این بازه زمانی ممکن است توسط HKIAC یا با توافق طرفین تمدید یابد.

با توجه به مقررات فوق‌الذکر، قوانین ۲۰۱۸ نوعی چارچوب دادرسی را فراهم می‌نماید که مطابق آن، طرفین و دیوان داوری می‌توانند از رویه‌ای یک‌پارچه همراه با طیف وسیعی از سازکارهای عالی برای حل اختلافات از طریق فرآیندی بسیار کارآمد، مقرون به صرفه و مطمئن بهره‌مند گردند.

قوانین ۲۰۱۸ همچنین به‌عنوان قوانین رسیدگی در مسابقات شبیه‌سازی داوری تجاری بین‌المللی یادواره Willem C. Vis، برگزیده شده‌است تا در این مسابقات، که هر ساله در وین اتریش و هنگ‌کنگ برگزار می‌شود، مبنای عمل قرار گیرد.


واژگان کلیدی: حل و فصل اختلافات بین‌المللی , داوری در هنگ‌کنگ , داوری هنگ‌کنگ , رسیدگی‌های داوری , مرکز داوری بین‌المللی هنگ‌کنگ ,